Limba română
Vineri, 2017-04-28, 6:56 PM
Meniu site

Căutare

Autentificare

Calendar
«  Aprilie 2017  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arhiva materialelor

Statistici

Total online: 7
Vizitatori: 7
Utilizatori: 0

Prietenii site-ului
  • Blog-ul oficial
  • Comunitatea uCoz România
  • FAQ
  • Manual

  • Înapoi                           Cuprins                         Înainte

     

    Ortografia adjectivelor

    1. Adjectivele terminate la masculin singular în -iu se scriu la pluralul nearticulat cu -ii, iar la nominativ-acuzativul plural articulat cu -iii: zglobiu – zglobii – zglobiii.

    2. Adjectivele terminate la feminin singular în -ie se scriu la plural nearticulat cu doi i: zglobie – zglobii.

    Genitiv-dativul singular articulat hotărât al adjectivelor feminine terminate în -ie (aurie) se formează de la nominativ-acuzativul singular nearticulat:

    N.-A. sg. nearticulat

    aurie

    proprie

    grijulie

    G.-D. sg. articulat hotărât

    auriei (toamne)

    propriei (case)

    grijuliei (mame)

     

    Înapoi                           Cuprins                         Înainte