Limba română
 Ortografia adjectivelor

Înapoi                           Cuprins                         Înainte

 

Ortografia adjectivelor

1. Adjectivele terminate la masculin singular în -iu se scriu la pluralul nearticulat cu -ii, iar la nominativ-acuzativul plural articulat cu -iii: zglobiu – zglobii – zglobiii.

2. Adjectivele terminate la feminin singular în -ie se scriu la plural nearticulat cu doi i: zglobie – zglobii.

Genitiv-dativul singular articulat hotărât al adjectivelor feminine terminate în -ie (aurie) se formează de la nominativ-acuzativul singular nearticulat:

N.-A. sg. nearticulat

aurie

proprie

grijulie

G.-D. sg. articulat hotărât

auriei (toamne)

propriei (case)

grijuliei (mame)

 

Înapoi                           Cuprins                         Înainte

 

 

Marţi, 2018-02-20, 6:22 PM
Bine aţi venit Vizitator
Acasă | Înregistrare | Autentificare
Autentificare
Căutare
Calendar
«  Februarie 2018  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Arhiva materialelor
Statistici

Total online: 41
Vizitatori: 41
Utilizatori: 0
Prietenii site-ului

Copyright MyCorp © 2018
Găzduire site gratuită — uCoz