Limba română
 Ortografia adjectivelor

Înapoi                           Cuprins                         Înainte

 

Ortografia adjectivelor

1. Adjectivele terminate la masculin singular în -iu se scriu la pluralul nearticulat cu -ii, iar la nominativ-acuzativul plural articulat cu -iii: zglobiu – zglobii – zglobiii.

2. Adjectivele terminate la feminin singular în -ie se scriu la plural nearticulat cu doi i: zglobie – zglobii.

Genitiv-dativul singular articulat hotărât al adjectivelor feminine terminate în -ie (aurie) se formează de la nominativ-acuzativul singular nearticulat:

N.-A. sg. nearticulat

aurie

proprie

grijulie

G.-D. sg. articulat hotărât

auriei (toamne)

propriei (case)

grijuliei (mame)

 

Înapoi                           Cuprins                         Înainte

 

 

Marţi, 2017-11-21, 10:45 AM
Bine aţi venit Vizitator
Acasă | Înregistrare | Autentificare
Autentificare
Căutare
Calendar
«  Noiembrie 2017  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Arhiva materialelor
Statistici

Total online: 6
Vizitatori: 6
Utilizatori: 0
Prietenii site-ului

Copyright MyCorp © 2017
Găzduire site gratuită — uCoz