Limba română
 Modul imperativ

Înapoi                                    Cuprins                                   Înainte

 

Modul imperativ

 

Modul imperativ are forme numai pentru pers. 2 sg. şi pl. (tu, voi). La acest mod forma pozitivă (expimă ordinul, îndemnul de a îndeplini o acţiune) se deosebeşte de forma negativă (exprimă o interdicţie).

 Imperativul pozitiv

 La majoritatea verbelor pers. 2 sg. a imperativului este identică cu pers. 3 sg a prezentului indicativ, la celelalte verbe pers. 2 sg. imperativ este egală cu pers. 2 sg. a prezentului indicativ.

1) Pers. 2 sg. imperativ = pers. 3 sg. prezent indicativ:

 

a) la verbele de conjugarea I:

(el) pleacă

(el) lucrează

Pleacă! (tu)

Lucrează! (tu)

 

 

 

b) la verbele tranzitive de conjugarea a III-a:

(el) spune

(el) ţine

Spune! (tu)

Ţine! (tu)

 

 

 

c) la verbele de conjugarea a IV-a (cu excepţia verbelor intranzitive în -i fără sufixul -esc):

(el) acoperă

(el) hotărăşte

Acoperă! (tu)

Hotărăște! (tu)

 

2) Pers. 2 sg. imperativ = pers. 2 sg. prezent indicativ:

 

a) la verbele de conjugarea a II-a:

(tu) taci

(tu) şezi

Taci! (tu)

Şezi! (tu)

 

 

 

b) la verbele intranzitive de conjugarea a III-a:

(tu) plângi

(tu) mergi

Plângi! (tu)

Mergi! (tu)

 

 

 

c) la verbele intranzitive de conj. a IV-a în -i fără sufixul -esc:

(tu) ieşi

(tu) fugi

Ieşi! (tu)

Fugi! (tu)

 

La pers. 2 pl. imperativul pozitiv totdeauna coincide cu pers. 2 pl.: Ascultaţi! Plecaţi! Mergeţi! Ieşiţi!

Observaţii. 1. Unele verbe au la la pers. 2 sg. a imperativului forme diferite de cele ale prezentului indicativ: a aduce – adu!, a duce – du!, a face – fă!, a veni – vino!, a zice – zi!, a fi – fii!, a avea – ai!, a da – dă!, a lua – ia!, a bea – bea!, a sta – stai!

2. Pentru exprimarea unui ordin sau a unei interdicţii adresate persoanelor I sau a III-a se folosesc formele prezentului conjunctiv: Să plecăm chiar acuma! (noi); Să intre! (el)

 

Imperativul negativ

 Imperativul negativ are următoarea structură:

 

─ 2 sg.: nu + infinitiv

a fugi

a lucra

Nu fugi!

Nu lucra!

 

─ 2 pl.: nu + 2 pl. indicativ prezent

(voi) fugiţi

(voi) lucraţi

Nu fugiţi!

Nu lucraţi!


Înapoi                                    Cuprins                                   Înainte

 

 

Marţi, 2017-11-21, 10:56 AM
Bine aţi venit Vizitator
Acasă | Înregistrare | Autentificare
Autentificare
Căutare
Calendar
«  Noiembrie 2017  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Arhiva materialelor
Statistici

Total online: 7
Vizitatori: 7
Utilizatori: 0
Prietenii site-ului

Copyright MyCorp © 2017
Găzduire site gratuită — uCoz