Limba română - Modul imperativ
Limba română
Vineri, 2016-12-09, 6:20 PM
Meniu site

Căutare

Autentificare

Calendar
«  Decembrie 2016  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Arhiva materialelor

Statistici

Total online: 9
Vizitatori: 9
Utilizatori: 0

Prietenii site-ului
  • Blog-ul oficial
  • Comunitatea uCoz România
  • FAQ
  • Manual

  • Înapoi                                    Cuprins                                   Înainte

     

    Modul imperativ

     

    Modul imperativ are forme numai pentru pers. 2 sg. şi pl. (tu, voi). La acest mod forma pozitivă (expimă ordinul, îndemnul de a îndeplini o acţiune) se deosebeşte de forma negativă (exprimă o interdicţie).

     Imperativul pozitiv

     La majoritatea verbelor pers. 2 sg. a imperativului este identică cu pers. 3 sg a prezentului indicativ, la celelalte verbe pers. 2 sg. imperativ este egală cu pers. 2 sg. a prezentului indicativ.

    1) Pers. 2 sg. imperativ = pers. 3 sg. prezent indicativ:

     

    a) la verbele de conjugarea I:

    (el) pleacă

    (el) lucrează

    Pleacă! (tu)

    Lucrează! (tu)

     

     

     

    b) la verbele tranzitive de conjugarea a III-a:

    (el) spune

    (el) ţine

    Spune! (tu)

    Ţine! (tu)

     

     

     

    c) la verbele de conjugarea a IV-a (cu excepţia verbelor intranzitive în -i fără sufixul -esc):

    (el) acoperă

    (el) hotărăşte

    Acoperă! (tu)

    Hotărăște! (tu)

     

    2) Pers. 2 sg. imperativ = pers. 2 sg. prezent indicativ:

     

    a) la verbele de conjugarea a II-a:

    (tu) taci

    (tu) şezi

    Taci! (tu)

    Şezi! (tu)

     

     

     

    b) la verbele intranzitive de conjugarea a III-a:

    (tu) plângi

    (tu) mergi

    Plângi! (tu)

    Mergi! (tu)

     

     

     

    c) la verbele intranzitive de conj. a IV-a în -i fără sufixul -esc:

    (tu) ieşi

    (tu) fugi

    Ieşi! (tu)

    Fugi! (tu)

     

    La pers. 2 pl. imperativul pozitiv totdeauna coincide cu pers. 2 pl.: Ascultaţi! Plecaţi! Mergeţi! Ieşiţi!

    Observaţii. 1. Unele verbe au la la pers. 2 sg. a imperativului forme diferite de cele ale prezentului indicativ: a aduce – adu!, a duce – du!, a face – fă!, a veni – vino!, a zice – zi!, a fi – fii!, a avea – ai!, a da – dă!, a lua – ia!, a bea – bea!, a sta – stai!

    2. Pentru exprimarea unui ordin sau a unei interdicţii adresate persoanelor I sau a III-a se folosesc formele prezentului conjunctiv: Să plecăm chiar acuma! (noi); Să intre! (el)

     

    Imperativul negativ

     Imperativul negativ are următoarea structură:

     

    ─ 2 sg.: nu + infinitiv

    a fugi

    a lucra

    Nu fugi!

    Nu lucra!

     

    ─ 2 pl.: nu + 2 pl. indicativ prezent

    (voi) fugiţi

    (voi) lucraţi

    Nu fugiţi!

    Nu lucraţi!


    Înapoi                                    Cuprins                                   Înainte