Limba română
Luni, 2017-09-25, 10:40 AM
Meniu site

Căutare

Autentificare

Calendar
«  Septembrie 2017  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Arhiva materialelor

Statistici

Total online: 4
Vizitatori: 4
Utilizatori: 0

Prietenii site-ului
  • Blog-ul oficial
  • Comunitatea uCoz România
  • FAQ
  • Manual

  • Înapoi                           Cuprins                         Înainte


     Categoriile gramaticale

    Genul şi numărul

    1. Adjectivele au două genuri (masculin şi feminin) şi două numere (singular şi plural). Adjectivul îşi schimbă forma după gen şi după numere pentru a se acorda cu substantivul determinat:

    m.: un băiat înalt – nişte băieţi înalţi                  f.: o fată înaltă – nişte fete înalte

    Când însoţesc un substantiv neutru, adjectivele au la singular forma de masculin, iar la plural, forma de feminin: un pisc înalt (m.) – nişte piscuri înalte (f.).

    În funcţie de capacitatea lor de a-şi schimba forma după genuri şi numere, adjectivele se împart în două clase: a) adjective variabile şi b) adjective invariabile.

    Adjectivele variabile. După numărul de forme prin care se exprimă categoriile de gen şi de număr, adjectivele variabile se împart în trei clase flexionare:

    ─ adjective cu 4 forme;

    ─ adjective cu 3 forme;

    ─ adjective cu 2 forme.

     

    Desinenţele de gen şi de număr ale adjectivelor

     La cazul nominativ, adjectivele variabile au următoarele desinenţe de gen şi de număr:

    a) Adjective cu 4 forme:

    Singular

    Plural

    Singular

    Plural

    m.

    f.

    m.

    f.

    m. (băiat)

    f. (fată)

    m. (băieţi)

    f. (fete)

    -u

    -i

    -i

    -e

    -e

    bun

    simplu

    bună

    simplă

    buni

    simpli

    bune

    simple

     

    b) Adjective cu 3 forme:

    Singular

    Plural

    Singular

    Plural

    m.

    f.

    m.

    f.

    m. (băiat)

    f. (fată)

    m. (băieţi)

    f. (fete)

    -u

    -e

    -e

    -i

    -i

    -i

    -i

    -i

    -e

    mic

    viu

    visător

    mică

    vie

    visătoare

    mici

    vii

    visători

    mici

    vii

    visătoare

     

    Înapoi                           Cuprins                         Înainte